جمعه ۱۲ شهریور (۲ سپتامبر) اول ماه ذی الحجه ۱۴۳۷ هـ است

دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله (ره) با صدور بیانیه‌ای، جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ هـ و ۲ سپتامبر ۲۰۱۶ م را اول ماه ذی الحجه ۱۴۳۷ هـ اعلام کرد. در این بیانیه آمده است:

جمعه ۱۲ شهریور (۲ سپتامبر) اول ماه ذی الحجه ۱۴۳۷ هـ استدفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله (ره) با صدور بیانیه‌ای، جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ هـ و ۲ سپتامبر ۲۰۱۶ م را اول ماه ذی الحجه ۱۴۳۷ هـ اعلام کرد. در این بیانیه آمده است:هلال جدید (اقتران مرکزی) در روز پنجشنبه اول سپتامبر ۲۰۱۶ م (۱۱ شهریور ۱۳۹۵ هـ) در ساعت ۰۹:۰۳ به وقت جهانی و ساعت ۱۲:۰۳ به وقت محلی شهر بیروت متولد می‌شود. در بعد از ظهر همین روز (شب جمعه) رؤیت هلال در نیمه شرقی کره زمین امکان‌پذیر نیست و در سایر نقاط جهان نیز به استثنای بخش‌های بالایی سواحل غربی آمریکای جنوبی هلال جدید دیده نمی‌شود؛ اما با چشم مسلح رؤیت ممکن است. در نتیجه روز جمعه دوم سپتامبر ۲۰۱۶ م (۱۲ شهریور ۱۳۹۵ هـ) برای مناطقی که بخشی از شب را با مناطق رؤیت شریک هستند، اول ماه ذی الحجه ۱۴۳۷ هـ است و برای مناطقی که بخشی از شب را با مناطق رؤیت شریک نیستند، روز شنبه سوم سپتامبر ۲۰۱۶ م (۱۳ شهریور ۱۳۹۵ هـ) روز اول ماه ذی الحجه است. چون طبق مبنای فقهی حضرت علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله (ره) رؤیت ولو با چشم مسلح در هر کدام از مناطقی که بخشی از شب را با آن‌ها مشترک هستیم، کفایت می‌کند.

از خداوند متعال مسئلت می‌کنیم که به حجاج بیت الله الحرام توفیق عنایت فرماید و اعمال آنان و سایر مؤمنان را قبول فرماید و این ایام را روزهای پر خیر و برکت قرار دهد و موضع مسلمانان را متحد گرداند و دشمنانشان را نابود فرماید. إنّه عزيز قدير و هو أرحم الراحمين.

دفتر شرعی مؤسسه علامه مرجع سید محمد حسین فضل الله (ره)

بیروت؛ 28 ذی القعده 1437 هـ برابر با ٣١/٨/٢٠١٦ م