تقدیر گردهمایی ادیان و فرهنگ‌ها برای توسعه و گفتگو از دکتر شعبان

گردهمایی ادیان و فرهنگ‌ها برای توسعه و گفتگو که زیر نظر علامه سید علی فضل الله فعالیت می‌نماید، مراسم بزرگداشتی برای دکتر عبدالحسین شعبان نویسنده و پژوهشگر عراقی به خاطر نگارش کتاب "أغصان الكرمة... المسيحيّون العرب" برگزار نمود.

تقدیر گردهمایی ادیان و فرهنگ‌ها برای توسعه و گفتگو

از دکتر شعبان به خاطر انتشار کتاب مسیحیان عرب

 

در ادامه سلسله تلاش‌ها برای حمایت از گفتگو و صلح داخلی، گردهمایی ادیان و فرهنگ‌ها برای توسعه و گفتگو که زیر نظر علامه سید علی فضل الله فعالیت می‌نماید، مراسم بزرگداشتی برای دکتر عبدالحسین شعبان نویسنده و پژوهشگر عراقی به خاطر نگارش کتاب "أغصان الكرمة... المسيحيّون العرب" برگزار نمود.

 

این کتاب که توسط مرکز حمورابی منتشر شده، در باره مسیحیان عرب به نگارش درآمده است.

در این مراسم، علاوه بر سید علی فضل الله جمعی از شخصیت‌های لبنانی، عراقی و عربی از جمله علامه شیخ حسین شحادة دبیرکل گردهمایی، دکتر عصام نعمان وزیر و نماینده سابق پارلمان، کشیش دکتر ریاض جرجر رئیس گروه عربی اسلامی – مسیحی، استاد محمد السماک دبیرکل کمیته ملی گفتگوی اسلام و مسیحیت، ابوزینب عضو شورای سیاسی حزب الله، عمر المصری مسئول سیاسی جماعت اسلامی در بیروت، هیئتی از سفارت عراق، دکتر عوید العبادی رئیس مرکز فرهنگی عراق در بیروت، استاد عمر زین وکیل مدافع، پدر دکتر آنتوان زو، دکتر حیان حیدر، خانم دکتر اوگاریت یونان رئیس دانشگاه بدون خشونت، دکتر عبدالعلی معموری مدیر مرکز حمورابی، دکتر احمد موصلی، شیخ احمد شحادة، استاد صلاح العلی، دکتر فضل ضاهر، دکتر حبیب فیاض، الحاج قدیح طنزنویس، سناء البناء شاعر و جمع بسیاری از شخصیت‌های فرهنگی، فکری و رسانه‌ای، اعضای گردهمایی ادیان و فرهنگ‌ها و هیئت گفتگو و صلح داخلی حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، شیخ حسین شحادة سخنرانی نمود. وی نقش دکتر عبدالحسین شعبان را در دفاع از حقوق بشر در دنیای عرب و مقابله با چالش‌هایی که اعراب، مسلمانان و مسیحیان در برهه دشوار از آن رنج می‌بردند، ستود.

سپس دکتر عصام نعمان در باره کتاب "أغصان الکرمة" و اندیشه‌ها، ایده‌های جدید دکتر شعبان در باره گذشته و حال مسیحیان عرب، نفی واژه اقلیت‌ها و فراخوان ایشان برای پذیرش حقوق بشر در دنیای عرب سخن گفت.

خانم دکتر اوگاریت یونان نیز در سخنان خود اظهار داشت: دکتر شعبان مفاهیم انسانی را به ریشه‌های تاریخی، منطقی و خوبی آن بازگرداند و به تلاش برای تثبیت فرهنگ عدم خشونت در دنیای عرب و ارزش‌های انسانی فراخواند.

دکتر علی معموری با ستایش از تلاش‌های فکری و انسانی دکتر شعبان، تأکید داشت: اقدامات ناگواری که علیه مسیحیان و مسلمانان صورت می‌گیرد، هیچ ربطی به ادیان آسمانی ندارد، بلکه ناشی از عملکردهای نادرست گروه‌های افراطی است.

کشیش دکتر ریاض جرجر از دردها و رنج‌های مسیحیان عرب معاصر سخن گفت. او خواستار تلاش سریع برای مقابله با این درد و رنج شد. ایشان با ستودن تلاش‌های دکتر شعبان، در باره نقش گروه عربی اسلامی – مسیحی برای مقابله با این درد و رنج صحبت کرد. سپس تعدادی از شخصیت‌های حاضر به بیان نظرات خویش پرداختند.

در پایان این مراسم علامه سید علی فضل الله، نشان گردهمایی ادیان و فرهنگ را به دکتر شعبان تقدیم نمود و به ایراد سخنرانی پرداخت. او در بخشی از سخنان خویش، کوشش‌های فکری و انسانی، مبارزات و تلاش وحدت‌گرایانه و گفتگو محورانه دکتر شعبان را ستود. او اشاره داشت: کشورهای ما در رنج و مصیبت قرار دارند، توانمندی‌های ما از دست می‌رود و ثبات و وحدت ما هدف قرار گرفته است.

جوامع و کشورهای ما به بسترهای مساعدی برای درگیری‌های داخلی تبدیل شده‌اند. علت این است که دین به عنوان ارزش و اخلاق انسانی مورد فهم قرار نگرفته است. به دین به مثابه یک عادت و سنت و نه یک روش تربیتی اخلاقی انسانی نگاه می‌شود. حال آن که روش تربیتی اخلاقی انسانی جامعه را آماده می‌کند تا بیش از پیش، مهربان، با محبت، باز اندیش و انسانی باشد.

ایشان از پیروان ادیان آسمانی خواست که ارزش‌های انسانی خود را حفظ کنند. باید جبهه فعالی برای نشر و گسترش ارزش‌ها و اخلاق ایجاد نمایند. بر اساس اخلاق، همگرایی و گفتگوی میان ادیان شکل می‌گیرد و زمینه مقابله با انواع خشونت‌ها، اعم از خشونت ملت یا خشونت حکومت‌ها و دولت‌ها به وجود می‌آید.

دکتر شعبان نیز از سید علی فضل الله، گردهمایی ادیان و فرهنگ‌ها و همه کسانی که در آیین بزرگداشت حضور یافته بودند، به خاطر این اقدام انسانی تقدیر و تشکر کرد و کتاب خود را برای حاضران امضاء نمود.

دفتر رسانه‌ای علامه سید علی فضل الله

بیروت؛ 21 شوّال 1436 هـ برابر با ٦/٨/٢٠١٥ م